flaga Polski flaga Wielkiej Brytanii
tekst

Jakie standardy powinny spełniać szafki gazowe?

Prawo budowlane wyraźnie określa wymogi dotyczące budowy przyłączy oraz skrzynek gazowych, które mają ukryć zawory. Dzięki temu użytkowanie instalacji jest bezpieczne, a w razie zagrożenia lub awarii, wiadomo, w którym miejscu znajduje się zawór odcinający dopływ gazu. Przepisy mówią o dokładnej lokalizacji oraz najważniejszych elementach szafek, warto więc dokładnie je przeanalizować.

Szafki gazowe – o czym należy pamiętać?

Firmy zajmujące się produkcją szafek gazowych udostępniają klientom kilka modeli do wyboru, zawsze upewniając się najpierw, że są one zgodne z przepisami prawa budowlanego.  W każdej instalacji gazowej znajduje się kurek, który odpowiada za dopływ i odcięcie gazu, który powinien znajdować się blisko budynku i to on wymaga schowania w wentylowanej szafce. Dzięki temu uniknie się przypadkowego odkręcenia zaworu lub jego uszkodzenia.

Najważniejszą cechą szafek gazowych jest to, że muszą być wykonane z niepalnego materiału. Znaczenie ma też miejsce ich montażu. Kurek znajduje się zazwyczaj około 10 metrów od budynku, który jest zasilany instalacją i powinien być schowany przed osobami niepowołanymi, a także chroniony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze, jeśli widoczny jest dla służb ratowniczych. W przypadku domu jednorodzinnego szafkę montuje się na ogrodzeniu. Mogą występować w żywych kolorach np. żółtym, ewentualnie barwie nawiązującej do elewacji budynku.

Rodzaje szafek gazowych

Najbezpieczniejsze są metalowe szafki gazowe, wyprodukowane ze stali kwasowej, która odporna jest na zmienne temperatury, wiatr i deszcz. Ocynkowane modele chronione są też dodatkowo przed korozją. Wyróżnia się również kilka typów szafek, jeśli chodzi o ich sposób montażu: naścienne, wnękowe, podtynkowe i wolnostojące.

Najczęściej wybierane są szafki gazowe pojedyncze, które dzięki różnym wymiarom z pewnością schowają kurek. Podwójne stosowane są tam, gdzie montowany jest też reduktor ciśnienia czy zawór główny. Zamawiając szafkę gazową na wymiar, dostosować można jej szerokość i głębokość.

Wróć